Назустріч "Польовому дню"або "Детекторний" трансівер початківця.

Технологичні поради
UR5GAW

Re: Назустріч "Польовому дню"або "Детекторний" трансівер початківця.

Повідомлення UR5GAW » 19 травня 2019, 09:37

золотник.jpg
золотник.jpg (3.99 Кіб) Переглянуто 182 разів

Для того,щоб він служив нашим потребам,підкусюємо «пимптика» кусачками й витягуємо ніпель-клапан.У утворений отвір вставляється ідеально «циганська голка»(її паяти слід добре зачистивши й,наприклад з таблеткою аспіріна,якщо нема кислоти).
Все решта – на малюнку.до краю зовнішньої різьби накручується сильно гайка,й до неї якимось клеєм через діелектричні планки кріпиться нерухома мідна трубка,запаяна з тилу(сама ця трубка є контактом до кварцу,конденсатора С1).
Думаю,що така реалізація знагодиться не лише початківцям,не лише у данному апараті,а й взагалі у блоках УКХ стане в нагоді,дарую – сподіваюся вам сподобається.

Наступна пара «червоних» запчастин – конденсатор С1 та варікап .
Не можу вам надати модель варікапу – я не знаю,де узялася:може з якого імпортного ТВ,може й наші типу КВ.Червоним,я виділив лише тому,щоб не забули під час настроювання на окремій платці налаштувати діапазон розстройки – в мене вгору й униз до 3 кГц,це якраз оптимально.Якщо більше,то може впливати на стабільність кварцу,а без цього ТПП сенсу не має.

З ГПД сигнал подається на потроювач 72 МГц. Особливість схемотехніки лише у тому,що через низький рівень сигналу він НЕ МОЖЕ працювати у класі С.Тобто,це звичайний резонансний підсилювач для виділення гармоніки 72 МГц.
Його живлення й ГПД стабілізоване окремим параметричним стабілізатором,що додатково захищає їх від наводок тощо.

У режимі приймання сигнал 72 МГц подається на змішувач,сигнал станцій приходить на змішувач через підсилювач ВЧ на КП303И.
Жодних особливостей у цьому блоці немає.

У режимі передачі,під час натискання ключа вмикається подвоювач для частоти 144 МГц.Він являє собою також резонансний підсилювач для виділення гармоніки саме 144 МГц й додатково стабілізований ,оскільки фактично він є частото утворюючим блоком.

Загалом,увесь основний блок – являє собою мікротрансівер без підсилювачів НЧ та ВЧ.З примітивним підсилювачем й резистором замість котушки на феритовому кільці ФНЧ його вже можна використовувати для налаштувань апаратури,антен й т.і. у домашній лабораторії.
Я маю рацiю,саме тому я завжди маю рацiю!!!

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 19 травня 2019, 09:38

Принципова схема блоку підсилювачів РА.

PA inner.jpg

Даний блок теж являє моє власне «ноу-хау» й побудова повноцінного ТХ без нього неможлива.
Справа у тому,що кожна наступна гармоніка має значно нижчий рівень амплітуди,аніж основний сигнал.Це аксіома радіотехніки.
Разом з нею у комплексі будуть присутні й нижчі гармоніки.Тому
Призначення цього блоку – підсилити й відфільтрувати сигнал 144 МГц.
З подвоювача-підсилювача основного блоку виходить досить слабкий рівень сигналу 144 МГц,чому пояснено вище.
Підсилити його каскадами у класі С неможливо,отже перші каскади мусять бути лінійними.Лінійний каскад,при великому підсилені схильний до самозбудження,відповідно увесь цей блок комутується ключем,прямо напруга +12В на нього НЕ подається.Це важливий нюанс,й не варто ним нехтувати.Взагалі,вся схемотехніка блоків передбачає виключення «зав’язок» й рішення маніпулювати цим блоком – ще одна міра перестороги.Саме тому,використані по живленню феритові трубки,а на перший каскад навіть перед резистором бази – це дозволяє «чисто» відібрати корисний сигнал.
Перший каскад – лінійний резонансний підсилювач 144 МГц.Головна його функція – підняти сигнал до рівня,який дозволяє його відфільтрувати.Контурна пара – являють собою фільтр 144 МГц,й відповідно після цього можна вважати,що нижчих гармонік вже нема.
Але,такий спосіб фільтрування несе й амплітудну втрату сигналу.Відповідно функція наступного каскаду на КТ603Г – підсилити сигнал до рівня,коли він буде здатним відкривати підсилювач вже у класі С.Саме цю роль виконує наступний каскад на транзисторі КТ603Г й він у свою чергу піднімає рівень для роботи каскаду потужного транзистора КТ606Б.Ну,а далі,як то кажуть – «там за деревом дерево…й т.д.»
Даний блок має дві «червоних» запчастини.С1 – потрібна така мінімальна+10% ємність конденсатора,яка дає змогу відкрити каскад у класі С.
С2 – підбирається ,навпаки, такою мінімальною ємністю,щоб корисний сигнал не зазнавав втрати,він розв’язує вихідний контур з контактами реле й відповідно основна його задача – зменшення впливу реле на контур.

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 19 травня 2019, 09:39

Принципова схема блоку виносних підсилювачів.

У даній схемі,вже немає ніяких моїх «ноу-хау».Вона абсолютно класична,а наводжу лише для початківців з поясненнями які підводні камені слід уникнути.

PA.jpg

Отже.
1).дроти живлення.
Схитрувати як у ТВ не слід.Разом з напругою,якщо навіть це для
Антенного підсилювача приймача по центральній жилі кабелю – втратиться сигнал ДХ.Він не ТВ-сигнал,він й так дуже слабкий,будь-яка перехідна завада його задусить.
Дроти лише незалежні,конкретно їх два – маса передається оплітуваннням кабелю.Дріт має бути товстим,до 10 метрів ще припустимо січення 1.5мм.Більше-ні,омічні втрати на постійному струмі дуже великі.

2)Реле.
За потужностей до 20 ватт допустимо ставити не ВЧ реле,причому бажано такі які надійно спрацьовують вже за 9-10 В. 12 В можуть просто не спрацювати через омічні втрати,плюс струм підсилювача потужності.Живлення реле за такого випадку слід фільтрувати блокуючими конденсаторами(для чого вони на схемі).

3)Фільтрація по живленню.
Необхідна для того,щоб унеможливити просочення сигналу в провід живлення(він тоді також стане брати участь як антена)

4)Вхідна-вихідна «червоні» ємності.
Думаю,вже зрозуміло з прикладу попереднього блоку.

5)довжина кабелю до антени.
Ідеально,коли в ній є ціла кількість півхвиль.Тоді,кабель працює як хвилевий повторювач,лише слід пам’ятати,що для коаксіальних кабелів є певний коефіцієнт вкорочення. Зазначенні 1.4 метри,якраз дві півхвилі й разом з тим,достатня довжина ,щоб «відвести» блок від антени до його кріплення на мачту.

На цьому закінчую,всі решта вузлів таких особливостей,на які слід звертати увагу не мають,сенсу повторювати класику не має,до того ж
Лишаю поле для технічної творчості.Сподіваюся,що часу реалізувати апарат до «Польового дня» ще достатньо,тому якщо маєте намір сконструювати собі ТХ – щиро бажаю успіху!
73!

P.S. Для тих,хто вважає,що схема застаріла.
Ну,по-перше,це перший працездатний ТПП.Те,що я бачив у інеті-
Точно практично не використаєш.Можу навести конкретний приклад схеми одного канадійця й вказати на конкретні ляпи у подібному ТХ.
По-друге так,я запізнився з викладом схеми років десь на 15-20,але опублікуй я схему тоді,хтозна,може б в нас УКХ було б жвавішим,може б й ціни на б/у ТХ УКХ не були такі захмарні…Та й зараз би працювали б на подібному.
Тому,вважаю,що потреба у простих апаратах є й «застарілим» описаний ТХ не вважаю.

UY5UZ

Повідомлення UY5UZ » 19 травня 2019, 10:37

UR5GAW писав:підкусюємо «пимптика» кусачками й витягуємо ніпель-клапан.У утворений отвір вставляється ідеально «циганська голка»

Олекса, це круто! Але, як доказ робочої спроможності вашого детекторно - ніпельного апарату буде ваша з ним участь у найближчих УКХ змаганнях. А вінцем вашої з ним участі в тесті буде присланий на опенконтест звіт. :think: :clap:
UY5UZ / EM3U Валерий

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 19 травня 2019, 10:42

UY5UZ писав:Олекса, це круто! Але, як доказ робочої спроможності вашого детекторно - ніпельного апарату буде ваша з ним участь у найближчих УКХ змаганнях. А вінцем вашої з ним участі в тесті буде присланий на опенконтест звіт. :think: :clap:

Валерію,так я на ньому вже ж працював й звіт відіслано за осінній кубок...не пам'ятаю якого року)))
А працювати у ефірі останні три роки можливості нема з цією службою в армії - ЗСУ спонсор моїх подорожей країною,забув як вдома антени виглядають(((

UY5UZ

Повідомлення UY5UZ » 19 травня 2019, 10:53

Олекса, чекаємо на ДМБ! Зображення
UY5UZ / EM3U Валерий

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 25 травня 2019, 22:28

UR5GAW писав:
Наступна й НАЙВАЖЛИВІША запчастина апарату – змінний конденсатор С2.Якось була думка,спробувати зробити дводіапазонний варіант(а він реалізовується за потреби).

Мушу доповнити схему апарата,а саме ГПД (якщо хто надумає творити дводіапазонний варіант,або слухати гармоніки в домашніх дослідах на 432 МГц).
Справа у тім,що робочий діапазон перекриття частот у діапазоні 432 буде втричі вищим,тобто,частота 144.050 стане 432.150.
Для того,щоб компенсувати цей недолік,для діапазону 432 МГц слід додати ще одну ємність,що додається.
Найоптимальніше тут використати пару конденсатор-варікап,на які електрично подається напруга при перемиканні у діапазон 432 МГц.
Я нашвидкоруч домалював шмат схеми(повністю вона на першій сторінці цієї теми) й відповідно Вам стане зрозумілим,що куди включається конкретно.
Оскільки монтаж дуже дрібний й у випадку побудови дводіапазонної схеми чи дводіапазонного лабораторного мікротрансіверу,така доробка ГПД стане в нагоді.
73!

111.jpg

Повернутись до “Майстерня аматора”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей