ФМ-це просто.Просто для новачків.

UR5GAW

ФМ-це просто.Просто для новачків.

Повідомлення UR5GAW » 24 квітня 2018, 14:27

Довгий час на УКХ форумах точиться дуже полярна дискусія щодо участі станцій з ФМ
модуляцією у змаганнях взагалі й ще більший й стабільний супротив викликає відокремлення
їх у окрему залікову групу.При цьому,якщо почати замислюватися над аргументами
деякої групи супротивників ФМ( й що дуже дивує,справжніх корифеїв УКХ ),то кидається у
очі те,що вони на рівні міфів,навмисної технічної маніпуляції фактами й у навіть на
уявних острахах.Все це,реально має дуже слабкі підстави,але слід визнати,що без певної
інформації,без деяких практичних та теоретичних підказок дійсно може мати місце.
Отже,створюючи цю тему,яка б допомогла тим,хто має сумнів чи брати участь у змаганнях
маючи лише ФМ станції,як то приблизно організувати ,щоб витрачені зусилля й час не
пропали марно я закликаю досвіченних аматорів ДІЛИТИСЯ досвідом,та підказувати новачкам
різні дрібні деталі на доступному рівні.Й як то не дивно звучить,долати технічно неграмотні
міфи,що породжають "корифеї" з п"ятизначними викличними.

Якщо в кого є питання,якими б вони примітивними не здавалися(навіть,а що це все таке й де
можна зареєструвати виклични й)-запитуйте.
Зрештою,в інетпросторі взагалі,а в українському особливо,доступних поясненнь просто нема,
або вкрай мало.

Отже,міф перший:
ФМ не для тестов,и намного проще организовать телеграф-ссб где участие будет и более
интересно и результативно.

Насправді,це маніпуляційна замануха,або за висловом одного з корифеїв-"провокування".
Давайте розглянемо з підрахунками такий "простенький" виїзд(чому саме виїзд дещо нижче).
Отже,нам потрібен трансівер з УКХ.(або як варіант трансівер з трансвертерами)-за деяких
витрат цілком доступні речі.Але!!!Трансівер треба чимось живити,бо навіть у режимі
приймання він буде добряче споживати енергію.Й чим вища потужність-тим більше,тобто
додаємо ще генератор(з бензином) або дуже потужні акумулятори - за дивним збігом обставин
розетки з 220 В на позиціях немає.
Гаразд,погоджуюся,що на таке міроприємство,можна й треба задіяти техніку.
(про необхідність організації побуту не говоримо)
А тепер,вже як вирішено узяти участь у "битві" телеграфістів-ссбістів,то мови нема,що
необхідна досить велика антенна мачта й власне сама антена.(Чому так,теж поясню нижче)
На антену слід припідняти підсилювач й все це...щоб побачити свій викличний максимум ближче
до середини таблиці.Звичайно,що гуртом й "батька легше бити",аніж самому,але й колектив
треба ще зібрати.Всі ці фактори-мінімальна реалія посередньої участі у підгрупах
телеграф-ссб.Якщо не цікавить результат,можна.Але чи надовго стане такого фанатизму?
Саме через всі ці фактори,призвели до рекордного завмирання на УКХ.

Справедливості заради,розглянемо й мінімально необхідний набір для виїздної середньої
(тобто такої як у більшості ймовірних учасників) апаратури для групи ФМ(стаціонар я не розглядаю,
оскільки у умовах стаціонару позиції у багато кого сильні,але будь -яка виїздна позиція
цей виграш нівелює!).
Отже,мінімальному ФМщику необхідно:
-домінуюча точка з максимально відкритим горизонтом.
-запасні АКБ(ідеально автомобільний заряджений)
при чому,так як ВСІ підсилювачі ФМ станцій працюють у режимі С,то відповідно розхід енергії на передачу
менший,й відповідно КПД підсилювача ВИЩИЙ,аніж підсилювачів ссб сигналу.Звичайно,це глибокий технічний параметр,
й якщо ви про нього не знаєте-на результат,Юце не вплине.Головне пам"ятати,ФМ-економічніше.
-станція з потужністю у 5-10 Ватт(маєте більше - мисліть про живлення)
-антена направленної дії мінімум 5 елементів DK7ZB(пояснення нижче)
Погодьтеся,це вже цілком посильно й транспортабельніше,якщо врахувати,що ФМ не так й
багато програє у дальності зв"язку ссб.Що цікаво,техніка якою перевозити усе це не така вже й потрібна,
тобто такий виступ-цілком туристична прогулянка.

Досі не можу збагнути,ЧОМУ корифеї в упор не бачуть,що значно простіше й дешевше насправді,
адже навіть у випадку форс-мажору виходу з ладу радіостанції(наприклад через статику)
ціна апаратури ФМ й трансівера з УКХ суттєво відрізняється,тому далеко не кожен схоче
ризикувати трансівером.

Міф наступний - у ФМ дальность связи всего два-три десятка километров и кореспондентов
будет от силы 5 или 6 за сутки.

Це самий абсурдний й технічно безграмотний аргумент.Він мене дивує найбільше,тому,що ним
оперують грамотні ж люди,справжні майстри.
Насправді,окрім специфічних наддальніх механізмів поширення УКХ(які теж можуть мати місце під час
змаганнь!) є й так зване мінімальне коло 100%вих кореспондентів,при чому,чим кращу антену
Ви використовуєте - тим це коло буде більше у радіусі,але для звичайної портативки,
з антеною у 5-7 елементів при висоті під"йому на домінуючій висоті воно у середньому
складатиме від 300 до 400 кілометрів.Тобто корифеї цю цифру поділили у своїх запереченнях аж
на 10.
Для прикладу,зі станцією 5 Вт й антеною типу штир на висоті 7 метрів(це погане обладнання
для тестів) середня відстаннь зв"язку у мене склала 113 кілометрів.Й це з дому,тобто без
домінуючої висоти(а це дуже важлива умова!)
Хто має бажання може запросто перевірити це вдома,приєднавши до портативки подібну антену.
Тому,на цьому міфові я навіть не маю бажання зупинятися,сподіваюся корифеям нарешті стане
соромно писати такі нісенітниці.

Тепер,розглянемо чому при однаковій енергетиці дальність зв"язку телеграфом найбільша,
ссб трошки більша й як досягти максимальної дальності у ФМ.

Головна відмінність телеграфу й ссб у тому,що ці модуляції лінійні,тобто при мінімальному
прирості сигналу він стає більш розбірливий,а ФМ щоб став розбірливим його необхідно
довести до якогось мінімального рівня,коли детектор його почне нормально "декодувати".
Відповідно,якщо телеграф можна приймати,як ритмічну зміну шуму,то ФМ щоб прийняти необхідно
мати рівень у 5 разів вищу від шуму,нижче того рівня - він не розбірливий.ССБ починає
хоч й з проблемами,але бути читаємим коли він втричі перевищує шум.Відповіно,для цих
видів модуляції цілком виправдене й логічне використання антенних підсилювачів(для ФМ вони
теж не зашкодять,особливо якщо потужність 50 Вт й більше).
Саме цей факт й є технічним обгрунтуванням,що об"єднувати ссб та ФМ у одну групу просто
не чесно й безграмотно,ссб й ФМ - РІЗНІ за типом модуляції.
Тобто,для ФМ від повного 0 до мінімально читаємого рівня потрібне значне підсилення,й
простіше його отримати у антені.Так як,практично всі ФМ станції мають високу чутливість,
то це дозволяє обійтися без антенних підсилювачів,оскільки для більш дальніх зв"язків
окрім чуйки потрібно й значно нарощувати потужність,бо інакше Вас не почують на другому
кінці,а це вже призводить до матеріальних затрат на рівні з телеграфом та ссб,тому тим
хто обирє такий шлях вигідніше мати всі модуляції,а не лише ФМ.
Тому ідеальний шлях - це пошук домінуючої висоти з горизонтом якнайдалі,й антена з висотою
щогла 3-6 метрів.(Від 7 метрів й вище,слід використовувати антенні підсилювачі й нарощувати потужність,
через втрати у кабелі,тому антена на висоті 3.5 метри ефективніша ніж на висоті 10,як би
дивно це не звучало)
3 метрова висота,означає,що мінімальна висота кінців елементів,знаходиться на висоті
довжини хвилі,відповідно,земля ВЖЕ НЕ ВПЛИВАЄ на параметри антени.Але,у той же час,
ваша антена заживлена мінімальною довжиною кабелю,яка необхідна для антени без впливу
землі.Піднімаючи антену вище,ви вже збільшуєте її ефективний "горизонт",але й збільшуєте
втрати,тому тут вже варто балансувати між оптимальними втратами у кабелі та виграшем по горизонту.
Це НАЙВАЖЛИВІША умова для роботи у ФМ,навіть більш важливо аніж 5 чи 7 елементів у самій
антені.

Частотна сумісність станцій.

Для ФМ дійсне таке правило - якщо ви чуєте станцію з високим рівнем сигналу,вона на 99%
вас також почує(1% - на шумодав кореспондента,тому шумодав має бувти ЗАВДИ для дальніх зв"язків
бути вимкнений!)Але це правило породжує й іншу проблему ,яку корифеї не хочуть
чути,а організатори змаганнь навмисне ігнорують.Думаю,що дозвіл роботи на частоті 145.500
під час тестів скерований на те,щоб зв"язки максимально не зривалися.
Чому так виходить?Справа у тім,що телеграф та ссб - це лінійні модуляції,й поява двох
станцій на частоті з різних напрямків викликає лише перешкоду,від якої можна або відстроїтися,
або змінити керунок антени.З ФМ такого не буде - більш потужніша станція завжди ПОВНІСТЮ
подавить прийом інших.Навіть рівні за потужністю станції зломлять одна одну.
Тому,Якщо телеграфісти й ссбсти можуть гуртуватися поруч один з одним,то ФМники ні.
Я сподіваюся,що нарешті мене почують,й нарешті введуть правило,що робота ФМ у ДІЛЯНЦІ
діапазону від,скажімо 145.350 до 145.450 з кроком 25 кГц,а частоту 145.500 заборонять.
Цього досить й хоч,доведеться шукати кореспондентів,але ймовірність зв"язку різко зросте й число також
виросте.
Прості приклади:
Кубок "Сарматів" - станцій було море,але "прорвати" стіну з місцевих на 145.500,145.475,й 145.525
мені вже було майже не реально.А працювали б ширше - зв"язки б були.
Ранкові та вечірні тропо:
неодноразово чув з високим рівнем сигналу US4iEK,але прорвати стіну запоріжан -дзуськи.
В той же час коли ніхто не заважав,спокійно провів зв"язок з Кременчуком та Смілою.
Й це на штир та 5 Вт.
Тому,якщо збираєтеся брати участь у веснянім кубку,ПД,Чемпіонаті України - враховуйте
цей фактор.Щоправда,то мало б бути правилом від організаторів,але...Ну то таке.
Між,іншим усього дві речі: включення шумодава+сидіння на одній частоті й призводить
до малої кількості зв"язків й усі з "три-четыре десятка километров"

Час роботи.

Хотів написати,але.Хочу,щоб поради,коли краще вмикатися,які механізми дальнього поширення
можуть виникати вирішив лишити для більш досвіченних УКХістів.А тут також,є ціла низка
корисних ньюансів,які можна знати лише з досвідом й вони теж відіграють суттєву роль у вашому
успіху.Так,я пишу то для того,щоб максимальна кількість учасників у підгрупі ФМ мала
більші шанси у успішному виступі,отримала не лише моральне задоволення від манедрів на природу,
але й мали більшу ефективність,швидко щоб зростала майстерність й відповідно конкуренція та інтерес.
Саме цим мене ця підгрупа найбільше й приваблює.Й такі поради будуть дуже потрібними.

Й на додаток,коротенька виписка з апаратного журналу(що збереглося)з описом апаратури та умов:
(інформація для роздумів,на що можна розраховувати з примітивним комплектом апаратури)

1)балкон 7 поверху,щільна забудова,м.Львів,Motorola GP-888(5 W)+4 el DK7ZB
Call QRB

UR5WDQ 53
UR5SAL 112
UR5SB/p 184
SQ8ARM 145
SP8RHT 161
SP8SRC 161
UR5SB 100
SQ8CMA 115
UR5WGN 70
UX5QY 70

2)гора Високий Замок,м.Львів,Motorola GP-888(5 w) + штир 1/4(Кубок Львова)
UT3WX/p 102
US0WJ 70
UY5XU 37
UR5SAL 122

3)KN67SL саморобний трансівер ТХ 5 w + штир up 7m
US1GAU 125
US1GAI 130
US1GBI 112
US0GP 80
US1GCH 70
UY0QA 113

З кращим обладнанням й результати будуть значно кращими,до того ж істотну роль для результату
відіграє активність - певна річ,що під час змаганнь вона вища.

Сподіваюся,що у вас усе вийде,а СПРАВЖНІ прихильники УКХ допоможуть новачкам реальними
підказками досягати високих результатів.
73!

P.S.

Тепер,щодо антен від DK7ZB які я обрав для себе,й мав їх аж 3,й буде на весняний кубок четверта.
Справа у тому,що цей німецький конструктор не ставить за мету максимальні параметри,антени з максимальними
параметрами дещо капризні,залежать навіть від погоди.Там закладено оптимум,такий,що за будь-якої умови
ваша антена буде готова до роботи,й параметри слабо зміняться.
Окрім того,ці антени мають досить велику широкосмуговість,й менш відчувають вплив землі.
Ще один фактор,з яким я стикнувся - пам"ятайте,що максимальний габарит під час перевезень у авто та залізничному
транспорті складає - 2 м,а 2 м - це й є довжина буму 5-ти елементної антени,яка вже за умов вірно
обраної позиції з 5 Ваттами дає відчувати себе більш ніж впевнено.(домашню антенну,через довгий бум
довелося лишити,хоча 7 елементів виграють дуже багато)
Цю пораду виніс за "постскриптум" з причини того,що це моє особисте рішення,а чим краща антена,тим
кращий ваш результат й яку антену застосовувати-обирати саме вам.
Я маю рацiю,саме тому я завжди маю рацiю!!!

ur8qe

Re: ФМ-це просто.Просто для новачків.

Повідомлення ur8qe » 25 квітня 2018, 18:04

Дякую за інформацію. Думаю буде корисною для початківців і не тільки....73!

ut8le

Повідомлення ut8le » 27 квітня 2018, 11:07

А скільки початківців прочитали цю мемуарну ісповідь? І не вже Вам пане Олекса не зрозуміло , що молодь навіть не знає про цей УКВ ресурс , не кажучи про чат. Ваші здібності в "краснопиатстві" всшм зрозумілі і після 4 років ви знов рішили це підтвердити. Будь ласка але не розумію , Ви дійсно вірите що це дало комусь користь. Адже на форум заходять в основному одиниці і тим давно вже за 60 .І практичного досвіту у них значно більше ніж у піднятій Вами темі.І це не тільки моя думка.

ur5zhf

Повідомлення ur5zhf » 27 квітня 2018, 11:41

Abbc3 Offtopic
UT8LE совершенно верно это никому не нужно, все "1,5 калеки" радиолюбителя которые остались у нас в стране и так все знают.
А раздел "Початкiвцям" нужен наверно для чего-то другого кроме обмена информации с НОВИЧКАМИ...

"на форум заходять в основному одиниці " - так и будет дальше продолжать если никто ничего писать на форуме не будет.
информацию в современном мире ищут по ключевым словам в гугле.
Например: "нужна ли вертикальная поляризация в соревнованиях" и опа первый результат поиска это форум forum.vhfdx.ru на котором 309888 Сообщений в 15377 Тем от 4973 Пользователей

этого форума даже нет в результатах поиска, по этому и заходят сюда ЕДИНИЦЫ
по этому мне кажется вам стоит извиниться перед человеком за то что он создает ИНФОРМАЦИЮ и повышает привлекательность форума для тех кто интересуется радио, ну или продолжать в том же духе и удивляться почему все так плохо.

UT7EL

Повідомлення UT7EL » 27 квітня 2018, 12:42

Согласен полностью .При разговорах на ФМ , когда предлагаю посмотреть форум на Украинском УКВ портале о его существовании знают единицы.А то что человек поделился своим опытом , так спасибо ему говорить надо.

ut8le

Повідомлення ut8le » 27 квітня 2018, 13:56

Создает информацию а мне извиняться . Где логика? Я высказал своё мнение на которое имею право. И кто меня поддерживает просто улыбнутся и промолчат. Много текста а пользы , покажет время.Наш форум только и блещет то завистью , то дележкой наград и создается впечатление что это не место для объединения а для раздора. Куда теплее обстановка и информативнее на форумах соседних стран. И даже наших радиолюбителей там всегда поздравят с днем Рождения . а у нес с подсказкой и то промолчат. В общем разговор глухого с немым мною прекращается.

ur5zhf

Повідомлення ur5zhf » 27 квітня 2018, 14:14

Я высказал своё мнение на которое имею право.

UT8LE, Анатолий - ваше мнение для нас очень важно, без него этот посты бы не имел никакого смысла..

А еще нам важен ваш многолетний опыт работы в УКВ эфире и в КВ эфире тоже, может когда нибудь мы дождемся момента когда прекратятся недоброжелательные выпады в сторону других радиолюбителей, все вспомнят уроки русского или украинского языка (когда все писали сочинения и рассказы) и порадуете нас историями, обучающими материалами из своего многолетнего опыта на страницах этого форума (или в других электронных, печатных изданиях).

ut8le

Повідомлення ut8le » 28 квітня 2018, 15:57

" А еще нам важен ваш многолетний опыт"
UR5ZHF не место тут для личных разборок , но не красиво от себя за всех высказываться . Или вы себя так величаете? Вы 2 месяце как на портале а советов много надавали , лучше делайте так чтобы ваш позывной не только тут красовался а ещё и в ЛОГах радиолюбителей , правда тут есть такие что его и не ведут.

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 28 квітня 2018, 17:50

to UT8LE
Згідний з Вами,що тут не місце для "розборок".
Ви запитали НАЩО я відкрив саме цю гілку,надаю відповідь:
у інтернеті НЕМА жодної гілки форума,де початківці могли б самостійно прочитати та навчитися ,дістати досвід.Є багато статей окремих аматорів про їх роботу,сам з задоволенням читаю таке.Є й окремі пости-звіти про їх участь у тій чи інщій події,але такої інформативної гілки чи статті,в якій би було поясненно які можливі варіанти використання ФМ зв"язку,нема.
Про участь у тестах -нема,певна річ,що є люди(це не моє ствердження)які поняття не мають,"откуда беруться контрольные номера"(с).
Також є купа дрібних ньюансів по тим же антенам,який діаметр елементів й коли краще використовувати й т.д.
Ця гілка-не для сварок(я її й створив,щоб більше в них участі не брати).
Маєте досвід -діліться,я сам вчуся й усього не знаю.Питаюся.
З повагою,73!

ur5zhf

Повідомлення ur5zhf » 28 квітня 2018, 19:41

UT8LE, Анатолий "нам" это молодым радиолюбителям.. Но от вас хамства ничего не вижу.
Вот простая статистика по "Полевому Дню" - категория SINGLE:
2013 год - 194 станции
2016 год - 173 станции
2017 год - 154 станции
(данные с opencontest.org)

Вдумайтесь только в эти цифры! С таким прогрессом через пару лет перекличку делать можно будет, а не соревнования устраивать.

UR5GAW, Алексей это хочет не допустить занимаясь образованием всех интересующихся, забредших на форум, а вы на него бочку катите. Почему?

Вот еще, по данным IARU на 2000год в Украине было выдано 17 265 лицензий операторам (0,04% от населения) (с сайт IARU)
На начало 2018 в обеих лигах было 1301+1500 = 2801(данные с офф.сайтов), даже если допустить, что каждый 3й вошел в лиги, то.. все печально.

P.S: извеняюсь за флуд, попрошу модераторов разделить тему на полезное а все остально в флуд или удалить.

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 01 травня 2018, 09:34

to UR5ZHF
Переглянув Ваш блог на Вашому сайті,хороша задумка.
Також сподобався Ваш онлайн-приймач.

to ALL (у продовження теми)

Отже,те,що для успішнішої роботи з ФМ виїзд "на шашлик із трансівером" потрібен було описано вище,чому саме так.
Тепер,щодо самого місця куди краще поїхати.
Розглянемо ситуацію "центр-південь" України,де на сьогодні активність найвища.
Припустимо,що у уявному колі Кривий Ріг,Дніпропетровськ,північ Запоріжської області = є багато станцій.Зв"язків буде знаходячися там багато,
але вага таких зв"язків буде меншою,через менший кілометраж між учасниками.
Тому,бажано відшукати таку точку,щоб вона була на деякій віддалі від усіх(це ще й знизить рівень завад) й водночас забезпечить стабільний зв"язок з більшістю учасників.
В ідеалі,такі точки на півдні знаходяться на півночі Миколаївської та півдні Кировоградської областей - там є висоти,й водночас віддаленісь у
200 км від основної маси.Й до киян-полтавчан недалеко,відповідно звідти ВАГА у очках кожного зв"язку буде високою.А реальність зв"язків
максимальна.
Звичайно,це ідеалізована точка,але здебільше за бажання по місцю також можна переглядаючи карту відшукати собі такі точки.Вони будуть,щоправда не до всіх з них можна під"їхати,але за умови вибору такої точки успіх гарантований.
Ще одна порада у "скриньку початківця"

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 16 травня 2018, 21:49

20180516_204623.jpg
Як би там не було,але гілка спрямована на пожвавлення УКХ тестінгу для новачків прищухла.
Не думаю,що всі,але частина корифеїв явно боїться,що навчаючи новачків "будуть биті" ФМниками :biggrin:

Слід розуміти,що ФМ - це далеко не другий сорт аматорів,це приблизно як QRP на КХ,й не варто думати,
що це чимось меншоварто - хто не пробував,не зрозуміє.Це не просто й поважно.
Єдине,що на КХ жодному біггану не прийде у голову щось вимагати від малопотужників,й точно не виникатиме
інтерес над ними звищитися...Чому на УКХ так,питання психології,й головне собі знати-що хочу так й чиню.

Щодо закидів до мене,нібито я проти телеграфу(на КХ у контестах працюю переважно саме ним) та претензії
ніби я закликаю працювати на портативках з гумками - ЖОДНОГО посту такого НЕМА й таке існує лише в уяві
опонентів-корифеїв.Навпаки,завжди сер"йозно розглядав роботу з ФМ ЛИШЕ в умовах виїзду та з добре обраних точок,
й на добрих антенах.Звідки корифеї взяли свої "докази" - то лише міф й відверте перекручування їх думок.Зрештою,то й є їх власні вигадки.
Щодо минулих "невдач з ФМ",коли будували стеки для ФМ(досі не розумію нащо,є певні інженерні вимоги двостороннього зв"язку),
але примовчуюють,що НЕ З УСІМА активні корреспонденти працювали,а лише на "користь" певних станцій з Донбасу.
Тобто,активність та можливість зв"язку були махльовані на певну неспортивну мету.Таке слід забути як ганебний випадок у історії УКХ.

Тому,що важливо знати для новачків,це те,що ЖОДНОГО КОМПЛЕКСУ МЕНШОВАРТОСТІ РОБОТИ У ФМ не існує = то все МІФ й
вигадки.

Але,певні проблеми у порівнянні з ЗОВСІМ ІНШИМИ ТИПАМИ модуляції існують,тому ще дуже велике питання,що почесніше
зв"язок на 1000 км у ссб чи на 1000 км у ФМ.

На цьому "лірику" боротьби припиняю,сьогоднішній пост(ПЕРШИЙ) присвячую покращенню мінімально простих антен для
портативок,які можна виготовити за...пару годин до змаганнь,кинути у кишеню й мати якийсь результат на виїзді чи виході.
Одразу зазначу,дані антени мною випробувані,їх ефективність значно вища аніж "гумки" чи штирі у гніздо,були опробуванні у "полях-териконах",
але призначені первинно були не зовсім для аматерських цілей.

Перебираючи старий блокнотик,випадково наткнувся й надибав,тому замість опису - фото з нього,маєте
два варіанти - з прямим підключенням до антенного гнізда та з живленням коаксиальним кабелем.
Нічого особливо нового собою дані антени не являють,скорше це один з варіантів оптимізації похідних
кишенькових антен для туристів.

P.S.
Дещо згодом,викладу посилання на статті аматорів,з найбільш просто організованною та вдалою роботою в умовах виїзду,
для черпання Вами ідей та підготовки до УКХ змаганнь.

73!

UY5UZ

Повідомлення UY5UZ » 17 травня 2018, 06:09

UR5GAW писав:Не думаю,що всі,але частина корифеїв явно боїться,що навчаючи новачків "будуть биті" ФМниками :biggrin:
На цьому "лірику" боротьби припиняю,сьогоднішній пост(ПЕРШИЙ) присвячую покращенню мінімально простих антен для
портативок,які можна виготовити за...пару годин до змаганнь,кинути у кишеню й мати якийсь результат
P.S.
Дещо згодом,викладу посилання на статті аматорів,з найбільш просто організованною та вдалою роботою в умовах виїзду,
для черпання Вами ідей та підготовки до УКХ змаганнь.

Олекса, так діло за малим. Всі чекають вашої участі в змаганнях! :clap:
UY5UZ / EM3U Валерий

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 21 травня 2018, 21:17

UY5UZ писав:
UR5GAW писав:
Олекса, так діло за малим. Всі чекають вашої участі в змаганнях! :clap:

А я як чекаю....Й ДМБ й участі у змаганнях - ви навіть не уявляєте :smile:

Повернутись до “Початкiвцям”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей