Назустріч "Польовому дню"або "Детекторний" трансівер початківця.

Технологичні поради
UR5GAW

Назустріч "Польовому дню"або "Детекторний" трансівер початківця.

Повідомлення UR5GAW » 28 квітня 2018, 22:57

ВСТУП.
Розпочинається черговий сезон тепла,мандрів,відпочинку на природі й водночас сезон самих цікавих подій
для прихильників УКХ - низка різноманітних змаганнь з підвищенною активністю,а отже й нагода вмикнувши
апаратуру почути там кореспондентів замість шуму(чат,ЕМЕ,метеори-не малися на увазі).
Напевне у багатьох виникає бажання зробити вилазку на природу з апаратурою,часто з ностальгічних міркуваннь,
але виникає купа різних отих "але".З апаратурою ФМ,то певна річ,що легко здійснити,навіть спонтанно,без особливо-ретельної
підготовки,а от щодо традиційних видів випромінення вже того не скажеш.А тааак іноді хочеться чистого ефіру,без імпульсних перешкод,
почути дальніх кореспондентів....Певен,що деякі з "традиціоналів" навіть заздрять ФМникам.
Апаратура дешева,легка,проста,з живленням проблема вирішується...А тут:трансівер дорогий,тяжкий,й навіть у режимі
прийому спожива більше ніж ФМка на передачу....Жоден АКБ у рюкзак не влізе,та й не потягнеш то усе.А ще
й не дай Боже ТХ вийде з ладу на який так тяжко збиралися кошти(часто й не один рік)...Й мрія та бажання відповідно
так й лишаються мрією.
Саме тому,з"явилася в мене ідея створити такий апарат,щоб був й максимально простим,доступним для повторення,
й не лише економічний,але й щоб задовільняв сучасним вимогам УКХ й по суті за роботою у тестах НІЧИМ не відрізнявся
від інших,"дорослих й справжніх" апаратів.

ВИМОГИ.
-телеграфний апарат
-максимальна простота схеми
-мінімальна маса й транспортабельність
-економічність
-ефективність
-висока стабільність частоти
-дешевий та доступний
-надійність та простота у ремонті за потреби

ЗАГАЛЬНИЙ ОПИС ТРАНСІВЕРА
Самий найпростіший шлях побудови телеграфного трансіверу - за схемою прямого перетворення частоти.
Як відомо,суттєвою перевагою такого способу схемотехніки є висока чутливість приймача й елементарне
формування телеграфного режиму.Й якщо для КХ такі схеми будуються легко й просто,то на УКХ випливає
низка проблем,які вважалося що не можна подолати,а найголовніша:
-навіть з використанням кварцевих резонаторів у ГПД,частота буде суттєво пливти й зв"язок буде перериватися.

Це дійсно величезна проблема для таких апаратів,звичайно,що якщо на одну певну частоту,то цього недоліку не має,але
кому потрібен на сьогодення апарат з фіксованою частотою?До того ж ще треба відшукати такий номінал кварцу
щоб після перемноження частота лежала у межах активності телеграфних станцій.Якщо ж резонатор перелаштовувати
дідовськими методами,то в ньому внаслідок механічних втручань й перепадів температур,трясок й т.і.
стабільність після перемноження частоти буде менш ніж задовільна-сигнал "втікатиме" під час прийому й передачі,а зв"язок
яким швидким би не спромагалися провести перерветься.
Тому,шлях підстроювання резонатора я відхилив зі старту,як й шлях фіксованої частоти.
Використання LC-генератора для ГПД на УКХ такох було категорично відхилено,оскільки такі конструкції
не задовільняють вимоги щодо стабільністі частоти на УКХ навіть й трошки.
Вже майже здався на користь теорії,й планував дивитися у бік супергетеродину,але усе ж таки розпочав низку
дослідів з сучасними ФІРМОВИМИ кварцевими резонаторами,від DVD Samsung,хоча вони поширені й у інших
виробників.Так от,я звернув увагу,що багато імпортних кварців здатні генерувати з критично малими ємностями
на одному з виходів,й чітко кинулася в очі така собі залежність - чим менша ємність,тим вища стабільність!
Тобто,кварц придатний для організації ГПД повинен чітко запускатися навіть,якщо один контакт припаяний,а другий
просто висить у повітрі над масою генератора(це його максимальна частота,мінімальна частота - сам номінал).
Таким чином,після перемножень з малими ємностями отримується ГПД який буде СТАБІЛЬНО працювати у смузі частот
144.025....144.085 МГц,що ЦІЛКОМ забезпечує прихильників телеграфу у тестах!
Вау!Так він,найпростіший трансівер прямого перетворення для діапазонів 144 МГц й навіть 432 МГц ІСНУЄ!
Нестабільність є,але вона максимально склала на 144 МГц усього 300 Гц протягом 5хв,й відповідно на 432 МГц
втричі більше,чим можна взагалі знехтувати-під час реальних зв"язків UR7GP взагалі її не помічав,
хоча відстань між нами якихось 5 км.
Ця нестабільність залежить радше від температурних факторів,її різкої зміни,до того ж після прогріву нестабільність різко зменшується,
Щодо першого "ДХ" - UY5HF,то він не дивлячись на те,що ми досить довгого зв"язку провели,то здається
так мені тоді й не повірив,що я працював на ТПП(про зв"язок ми домовилися у режимі ФМ),щодо якихось незручностей
по стабільності також не було,єдине,що я трошки не "влучив" на 144.050,що без ЦШ не дивно.
Отже,апарат являє собою ТРАНСІВЕР ПРЯМОГО ПЕРЕТВОРЕННЯ,або як ми з UR7GP жартома назвали "детекторний")))))
Така побудова цілком задовільняє всім вимогам,які були висунуті до апарата.
Під час уже Осіннього телеграфного туру на 144 МГц виявився несподіваний недолік - піратська станція з РФ,
що працювала з території окупованого Криму й сильно заважала через значну потужність,доводилося від неї відстроюватися,
бо навіть при повороті антени рефлектором завада була сильною(як потім виявилося,не в мене то було одного,деякі
"дорослі й справжні" трансівери теж страждали від того пірата).
Але слід визнати,будь-яка простота має ціну,в данного апарата селективність задовільна,тобто на "працювати можна",не
більше.Й оскільки діапазон перестройки дуже плавний,то проблеми настроювання на потрібну станцію нема.
Щодо споживання енергії,то (без підсилювача потужності-він за ідеєю поза межами ТХ),то у режимі прийому
з повністю вмикнутим освітленням - порядка 150 міліампер,у режимі передачі(вихідна потужність 0.5 Вт)-0.35 А.
Мені не відомий такий інший апарат,з такими скромними енергетичними забаганками.
Загальне фото трансіверу нижче:

(фото 1)

Як бачите,він має лише необхідні органи керування на передній панелі(зліва на право):
кнопка Включення,кнопка Передача,Розстроювання,Настроювання,Яскравість освітлення,Гучність.
Світлодіоди: Передача - Прийом - Включено
Індикатор: Амперметр для контроля зовнішнього підсилювача
Роз"єм для стандартних навушників,що широко продаються на ринку.
Контроль за частотою здійснється за міткою-на осі ротора конденсатора(про нього докладно й нижче),
мітка відповідає приблизно частоті 144.050(частоту ніхто не забороняє контролювати й частотоміром,їх є
багато на ринку,у данному випадку,це не дуже треба,освітлення більш потрібне у полі).

(фото 2)

СТРУКТУРНА СХЕМА
Структурна схема апарату максимально проста й майже повністю збігається з класикою прямого перетворення для КХ.
Єдине,що за межі апарату одразу винесено основний блок потужності,хоча він живиться від ТХ та антенний підсилювач.
Обидва ці блоки найбільш ефективні у випадку,коли вони знаходяться на щоглі біля антени.
Тому,потреби робити внутрішній підсилювач більше аніж 0.5-1 Вт не було,оскільки навіть 5 Вт підсилювач біля антени буде
значно ефективнішим,аніж 10 Вт у самому апараті.Так як питання підсилювачів та їх розташування,питання для
всіх особисте,точно так само,як й питання вибору антенного підсилювача тому їх схемотехніку не розглядаю(я працював взагалі без нього й потужний
сигнал,наприклад,UR5LX чув чітко та розбірливо).
Приймання.
Отже,вхідний сигнал з антени потрапляє на зовнішній СШП(слабко шумлячий підсилювач) й потрапляє через антенне реле у апараті до
підсилювача ВЧ.Цей підсилювач являє собою дороблений заводський антенний підсилювач метрових хвиль від ТБ з резонансними контурами
діапазону 2 м .Таке рішення дуже просте,нетрудовитратне й дуже дешеве.
Після цього кабелем сигнал потрапляє на каскад підсилення ВЧ на польовому транзисторі КП303Б,який хоч й не має високого коефіцієнту підсилення,
але служить для узгодженням з змішувачем на зустрічно-паралельних діодах(КД503Б підібрані за ідентичним зворотнім опором,кращих просто
не виявилося під руками,думав замінити на якісь кращі,типу КД514 але особисто я не бачу потреби).
Після змішувача утворений НЧ сигнал через LC фільтр низької частоти потрапляє на підсилювач НЧ.
Спільним для передавача та приймача блоками є ГПД та перший помножувач частоти.
Сигнал з ГПД частотою 24 МГц перемножується на 3 й до змішувача та маніпульованого подвоювача підводиться сигнал 72 МГц.
Передавання.
Під час передавання,після натискання кнопки "Передавання" напруга 12 В знімається з усіх підсилювачів ВЧ й підводиться до каскадів підсилення потужності
та телеграфного ключа.Оскільки всі каскади працюють у режимі С,то жодної передачі немає й споживання електрики також,й лише після замикання ключа напруга
подається на подвоювач частоти,який й відкриває підсилювачі потужності вже на частоті передачі й відбувається випромінення.
Паралельно від ключа напруга подається на генератор самоконтролю,хоча й без нього з досвідом можна контролювати свій сигнал на "биттях".

КОНСТРУКЦІЯ АПАРАТУ
Так як даний трансівер являє собою нескладну конструкцію "вихідного дня",то й компанування
його може бути досить різним,від моноплати,до монтажу на цятках й т.д.
В мене ж була безкорпусна рама з передньою й задньою панелю від якогось приладу,валялася хламом й
чисто спонтанно "підійшла" .До того ж,навіть у завершенному вигляді,апарат все ж таки планувався,
як тестовий зразок,але показав гідну роботу й вже щось мудрувати з дизайном й монтажом не стало ані потреби,\
ані бажання - апарат відпрацював у Осінньому турі на 144 МГц,мені сподобалася його робота й просто,
зробив нижню й верхню кришку й замінив антенне гніздо.(Навіть реле не став міняти)
Тому,я жодним чином не закликаю до повторення "один у один",навпаки тут ціле поле для творчості.
Просто констатую факт-не дивлячись на простоту схеми,апарат працює,й має право на життя,й відповідно показати,
" а що ж там усередині?" виладую опис конструкції й фото.
Отже,на першому фото вигляд на трансівер зверху зі знятою кришкою:

(фото 3)

червона стрілка вказує на блок ГПД,приймача,й маніпульованого множника;
жовта-на розташування ПНЧ;
біла-на підсилювач потужності;
зеленкувата-на ПВЧ.
Як видно з фото,монтаж - звичайні прорізані квадратики різаком,є деякі з них зайві,які
після метода "проб" стали зайві.Контури безкаркасні.
З вислову UR7GP-монтаж не для УКХ й дивно,що це все працює)))
Блок ГПД,приймача й маніпульованого множника розташований у металічному корпусі від СКМ
старих телевізорів й усередині виглядає таким чином:

(фото 4)

Червона стрілка вказує на блок ГПД,але більш точніше на сам конденсатор змінної ємності.
Насправді це конденсатор багатооборотній,підстроєчний.Його перевага,що він має дуже
малу й повільну змінну ємність,чітко фіксується пружинками з шариком й відповідно добре
тримає налаштування на частоту й робить його дуже плавним.Конденсатор,разом з кварцем-
99% успіху в коструюванні подібних апаратів.Конденсатори з більшою ємністю й менш плавним перелаштуванням
НЕ ЗАБЕЗПЕЧАТЬ стабільності частоти,яким би хоч діамантовим не був би кварц.
Тому,перед побудовою апарату,знайдіть саме такого типу конденсатор,у крайньому разі,його можна зробити самому
на основі золотника з камер,саме такий я використовував під час експериментів.
Складного нічого нема,просто не маю можливості зробити фото цього конденсатора.
Щоправда,так як ці конденсатори підстроєчні,то в них відсутній ротор - його я допаяв з мідної трубки
діаметром 2 мм.На самій трубці,припаяна упорна шайба,що запобігає викручуванню кронденсатора
повністю,вона впирається у передню панель та у корпус від СКМ й хоч зменшує перекриття по діапазону,
але усовує більш гірші наслідки - викручування серцевини.
Діапазон повного перекриття за частотою в моєму апараті складає 144.035...144.073 Мгц,чого більш ніж доста.
Якщо,в кого виникне потреба,я опишу як зробити саморобний конденсатор,але якісніше буде використання
саме такого як на фото.
Жовта стрілка вказує на помножувач 72Мгц,який необхідний для роботи змішувача приймача та розв"язки з ГПД.
За умови створення ТХ для діапазону й 432(а це можливо),данний вузол слід зробити складнішим,має бути фільтрація
просочування нижчих гармонік.Для 144 Мгц це не потрібно,як показала практика.
Блакитна стрілка вказує на змішувач та ПВЧ на польовому транзисторі для узгодження попередніх каскадів ПВЧ
зі змішувачем.
Біла стрілка вказує на подвоювач частоти,що керується телеграфним ключем у режимі передачі.
Взагалі,сама перша ідея була реалізувати повний дуплекс,але дякую UR7GP за пояснення чому те,що
норма для КХ на УКХ робити не можна.
Таким чином,якщо розібратися то у коробці від СКМ зібраний власне увесь трансівер,всі решта зовнішніх блоків -
підсилювачі(У випадку,якщо потрібен контрольний трансівер).

P.S. Далі буде,зараз користуюся нагодою швидкого інтернету.
Вкладення
tx up - Копія.jpg
Фото 2
tx1.jpg
Фото 1
Я маю рацiю,саме тому я завжди маю рацiю!!!

UR5GAW

Re: Назустріч "Польовому дню"або "Детекторний" трансівер початківця.

Повідомлення UR5GAW » 28 квітня 2018, 23:00

Щось у мене не дуже виходить з малюнками,можливо я ще не добре освоїв форум.
Структурна та принципова схема основного блоку буде згодом,вибачте за "загадковість".
Вкладення
inside 2 - Копія.jpg
Фото 4
inside - Копія.jpg
Фото 3

ur5lx

Повідомлення ur5lx » 29 квітня 2018, 07:05

Вот и Вы сами себе противоречите. Меня принимали на ,,детекторный,, приемник за 450 км , а как-бы в ФМ приняли бы на фирменную ,,болтущку,, ? В чем и проблема. Поведуться на Ваши пропозиции , проведут 1-5 связей за 50-100 км и что? На второй раз они включаться?
Да 100% НЕТ!
Да мы это все проходили и не раз. Когда начинали в АМ как было? В первую очередь делали АНТ!!!! И 9 элементов это считалось стартовая АНТ.
Все были заточены на ПД , и областные тесты были 6 раз в году где и обкатывалась аппаратура РСИУ-3 и конвертер Румянцева и АНТ с Ротхамеля 9-15 эл , чешка 10 ел, 15 UA1DZ.
Без АНТ на УКВ делать нечего!И первое что нужно донести до ФМ щиков - ДЕЛАЙТЕ АНТенны! А второе -ПЕРЕХОДИТЕ в ССБ, ТЛГ.
Не раз замечал- даже имея TS2000 , IC910, FT..7 всеравно работают в ФМ. Это такая своя психология. Это начальный уровень радиолюбителя.
Зачем вести журнал? Зачем заморачиваться с квадратами? Зачем заморачиваться с QSL?Зачем работать в ТЕСТАХ, там еще и отчет нужно писать. Лучше вчлючиться ,
поболтать , получить всою порцию адреналина и все.
Любителей ФМ нужно убеждать перейти этот рубикон.Стать на ступеньку выше, подключючить к трансиверу ПК , освоить другие виды работы в эфире не только ,,поболтать,,. Вот в чем беда в ФМщиков.....
ur5lx

UY5UZ

Повідомлення UY5UZ » 29 квітня 2018, 07:43

Олекса, щось у Ваших викладках з потужністю трохи не те…
Навіть при грубому підрахунку, якщо вірити формулі P=U*I,
то :
UR5GAW писав:Щодо споживання енергії,.................................. у режимі прийому
з повністю вмикнутим освітленням - порядка 150 міліампер, у режимі передачі (вихідна потужність 0.5 Вт)-0.35 А.
Мені не відомий такий інший апарат,з такими скромними енергетичними забаганками.

Підставляємо у формулу Ваші дані
Р (0,5 вт) = U * І (0,35А)
U = Р/І = 0,5/0,35 =1,4V.
У Вас що, живлення RX і TX здійснюється від 1,4 V ???
Це звичайна батарейка АА 1,5V.
AA.JPG
AA.JPG (5.92 Кіб) Переглянуто 466 разів

UR5GAW писав:після натискання кнопки "Передавання" напруга 12 В

У Вас стандартне живлення 12 V, то при струмі 0,35А потужність не тільки перерахуйте, а краще поміряйте.
Бо якщо при 12V і 0,35А маєте потужність, що підводиться 4,2 W, а на виході отримуєте всього 0,5W, то ККД вашого вихідника всього 0,12%(таке буває при геть не узгодженому виході TX), а має бути до 50% :think: :wink:
UY5UZ / EM3U Валерий

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 29 квітня 2018, 08:31

Валерію,все там вірно підмітили,певне коли друкував збився,але я рахував так:
0.25(передача)-0.15(приймання)=0.1 А
Р=0.1*12 В=1.2 Вт (чистої)
Не знаю скільки споживають реле,але хай буде 0.2 Вт,тоді 1 Вт -КПД= 0.5 Вт ,може трошки більше Вт,але навряд чи то суттєво.
Дякую за поправку :smile:

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 29 квітня 2018, 08:36

ur5lx писав:Вот и Вы сами себе противоречите. Меня принимали на ,,детекторный,, приемник за 450 км , а как-бы в ФМ приняли бы на фирменную ,,болтущку,, ? В чем и проблема.

Доброго ранку,дякую ,що завітали.
Як би приймав?Ну,напевне приблизно так як й K3ZO всі приймають у КХ контестінгу,тобто достатньо непогано.При чому Ви за принципом дуалізму також би мене почули,але у Вас сетапа для того немає :wink:
73!

ur5lx

Повідомлення ur5lx » 29 квітня 2018, 10:59

А вы пробовали меня позвать? Я работал с UY2LO /p который был в Коблево на конференции и у него было 3 элемента и 5 ватт если не ошибаюсь.
Я многих принимаю , особенно на 432 , в которых 10 ватт и нет МШУ , а я их слышу , а они меня нет.
ur5lx

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 29 квітня 2018, 11:09

Увечорі ні,був лише "голий" ТХ та сподівання на диво - раптом ще хто окрім UY5HF мене почує.Як виявилося,мене ще чув UT7EL,але ми вже мали зв"язок у ФМ.Зранку коли мав підсилювач я Вас не чув,з дальніх на 5 Вт спрацював лише UT3LL й UT8AL,ще з одним харків"янином зв"язок зірвався на стадії "номерів".Всі решта кореспондентів Дніпропетровщина та Запоріжчина,тобто ближні.
Але й дальні зв"язки -завдяки сетапу кореспондентів,навряд чи якби в них була скромніша апаратура він би став реальністю.
Антена була 7 елементів в мене.

UR3LDO

Повідомлення UR3LDO » 29 квітня 2018, 17:08

Добрый день. Статья интересная, сам принцип можно взять на вооружение ("несложной работой прикоснуться к миру УКВ). Но путь тупиковый. Уж проще изначально иметь мало - мальски нормальный КВ трансивер (любая самоделка UR3LMZ, SDR с сайта UT3MK, "Аргон", US5MSQ, в конце - концов UW3DI), можно спаять безумно простенький УКВ трансвертер (опять же по схеме UR3LMZ, или c использованием смесителя на ADE - 1, ADG774, можно просто на 4-х диодах +кварцевую подставку+ различные каскады на BFG591 BF998 RD15). Фильтр мы делали по типу "спиральных резонаторов" (крутизна не такая большая, как в реальных спиральниках, но в центре города их с лихвой хватало для нормальной работы SDR - свистка). Может, у нас здесь на форуме создать такую тему - "Самодельный УКВ трансвертер", где будет выложены этапы строительства нормального аппарата из деталей. которые можно купить (И НЕДОРОГО!!) в Украине или сделать своими руками (без применения ЧПУ, 3Д принтера (напр. - фильтр, корпуса и т.д.). И для настройки нужны минимум измерительных приборов (напр - ВЧ вольтметр, ГШ на транзисторе, SDR - свисток).
Я думаю, что на 50 и 144 МГц можно без проблем сделать такой аппарат. На 432 - тоже можно, но посложней с опорным генератором. На 5,6 ГГц уже вроде как разработан аппарат по цене комплектующих в 1000 - 1500 грн. Нужны РЕАЛЬНЫЕ конструкции, которые без проблем можно собрать. Тогда и на УКВ и СВЧ активность увеличится.
А самое простое сейчас для начинающих (быстрый старт) - "харьковские" трансвертеры на 144 и 432 в герметических корпус (пластиковые электрические соединительные коробки), кинуть прямо на антенны (напр - 9 эл на 144 МГц и 18 эл на 432 Мгц RA3AQ), любой КВ трансивер и уже весьма не плохо будет.
Это моё мнение, может я в чём-то и неправ.
Alexandr

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 30 квітня 2018, 22:16

Олександр,все так,єдине,чого Ви не враховуєте - реальний виїзд.
"Нормальний" трансівер - хоче й нормальної напруги немало.Вдома-скільки хоч,але вдома не завжди є умови поставити антену,чи висока інтенсивність завад.
Щодо SDR - мало того,що живи трансівер,так ще й мінімум ноут.UW3DI то хіба для виїздного мазохізму,щоб вже як задовбатися,то по справжньому :biggrin:
Знову ж таки,"нормальний" апарат,хоче нормальних антенн,взагалі це не дешева річ,й до того ж не всім доступна.Та й потрібно,коли хто прагне високого результату - вкладай грошики й матимеш результат,без них лишається лише робота "для участі".
Тому,зараз просто все так склалося,що для посередніх результатів потрібно ВКЛАДАТИ великі суми,багато мороки й все одно...
виграють люди з НВЧ. Тому,в чому я з Вами згідний на всі 100%,то дійсно потрібно ділитися досвідом,як можна простіше й легше й головне дешевше все оформити.Але думати треба лише у КОМПЛЕКСІ проблем,тобто й про живлення не забути,про логістику,й про бутилки з водою й не лише.
Я нікому нічого не нав"язую,я лише допомагаю розглянути якісь прості та дешеві варіації просто можливості відпочинку на природі та попрацювати на УКХ.
Кому треба РЕЗУЛЬТАТ,тому ТПП точно не підійде.А високі результати теж далеко не всім треба,й тому люди масово покинули УКХ.ФМники в цьому точно не винні,адже серед ФМників відтоку нема,а от "традиціонали" в кращому разі мріють про колись та десь.
Тому,такі теми,Олександр,важливі й потрібні,лише обережно з пропозиціями - трансвертер теж треба ще вміти підключити до буржуйського апарату,й далеко не кожен захоче ритися в ТХ у пошуку комутації чи прийнятного рівня сигналу
Тому,коли говорите про "тупиковий шляхах",- то не варто за всіх думати,ВАм може так,а комусь ваші старання з громіздкими ТХ "даром не впали",краще "жигулі" у доброму стані (а ціна питання то саме десь така,не менше!)

До речі,я не описую,апарат.Лише Основу та деякі підводні камні,щоб подібні речі зразу працювали у всіх без винятку.
А компанувати зараз й творити - зараз на радіоринку є стільки всього,що ходив,дивився й думав -де от колсь давно раніше було?

73!

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 30 квітня 2018, 22:55

Зрештою,є такий вислів: "Якщо зірки нас небі палають,отже це комусь потрібно".
Схеми я викладу згодом(хоча для більшості й з фото видно,що там до чого),
але перед тим,щоб не було зайвих дискусій.
1.Мені дуже до вподоби сама техніка прямого перетворення.Свого роду "любов" до таких апаратів.
2.У інтернеті останнім часом мелькало пару схем ТПП на 2 м.Але,я не певен,що вони реалізовувалися.
Причин є декілька - знову ж таки височенні ємності,й подавлення смуги й чого лише нема.
Тому,викладаю ТОЧНО робочий ТПП,сигнал якого на передачу НІЧИМ не відрізнятиметься від інших апаратів.
А на приймання,то вибачте - розстройка й досвіду трошки й прилаштуєтеся.
Взагалі,сам прийом мене приємно вразив,- я очікував значно гірший результат.

Тому,якщо комусь захочеться сконструювати подібний апарат декілька порад й несподіванок з якими Ви точно зітнетеся:
-чим вище Ви видтягуєте частоту кварцу ємністю,тим менша його активність та вихідний сигнал генератора.
Мною перевірено,що у такому режимі запустити кварц на третій мех.гармоніці неможливо.Або в мене це жодного разу не вийшло.
Можете повірити пробував,тижнями.Тому "класика жанру" не спрацює.
Саме тому,в мене з кварцевим резонатором 12 МГц вихідна 24 МГц.
Другий ньюанс.
Рівень сигналу генератора теж низький,тому транзистор треба підбирати,для стабільної роботи.
Наступні каскади помножувачів,насправді являють собою - резонансні підсилювачі,а не традиційні у режимі С.
Можна,звичайно підсилити сигнал генератора.Але тоді й підсилиться увесь спектр гармонік,й доведеться фільтрувати- відокремлювати,й перейти до "класичн их" схем.Воно також буде працювати.враховуючи,що це УКХ то добре,але схема значно ускладниться.
Тому,звичайні резонансні підсилювачі,з контурами налаштуваннь на потрібну гармоніку.
Третій ньюанс.
Розв"язка по живленню,окрім блоковочних конденсаторів на всіх дротах з"єднання,обов"язкова окрема стабілізація генератора,кожного каскаду множення частоти.

Це не ОПИС трансівера,це опис ідеї,та реалізації які задовільняють певним ВИМОГАМ.А який там ви УНЧ поставите,чи підсилювачі - то все за бажанням.

Якщо,коротко - я хотів створити ТПП на УКХ,я створив й перевірив,а настоювати,що всі робіть так само -
Ви мене не зовсім вірно зрозуміли,кожен хай займається тим,що до душі,
73!

:smile:

UT8AL

Повідомлення UT8AL » 30 квітня 2018, 23:01

Приветствую всех не байдужих УКВистов!!!Все озвученьіе идеи хорошие- но-много,среди нас,и фанатов и спортсменов ,да в придачу еще -
и приличньіх конструкторов (в одном лице)! По моему - актуально на сегодня- создание всевозможньіх комплектов (типа-собери и настрой
сам). Проблема- кто захочет єтим заиматься.В Харькове-UY5PS ? Или- киевляне - у которьіх - изолятор для одного єлемента стоит 10
баксов! Всю жизнь занимался конструированием, и на сегодня, еще бьі не порочь, пиобрести такой комплект- ну например: трансвертера
на СВЧ бенд.Сам вряд-ли потяну-изготовить (да и купить готовую конструкцию).Бьіло бьі не плохо!
73! UT8AL.

UT8AL

Повідомлення UT8AL » 30 квітня 2018, 23:29

to: UR5GAW
А про жигулі - вже можно забути:я купив на свою "Фіесту" 1986 р/в - Б/У двигун з коробкою- за 100 баксів , а мій товариш UT4AX-
ледь знайшов Б/У голівку двигуна на вісімку - 2500 гр- вибачте- моя _на 100 кМ бере всього: меьше 5 ти літрів бензину!
Не розумію (раніше їздив і на п'ятірці і на сімці)-яким потрібно бути телепнем- щоб зараз купувати 35-річний БРУХТ- за 2000 $ а то і більше!
З повагою- UT8AL.

UR5GAW

Повідомлення UR5GAW » 01 травня 2018, 09:03

to UT8AL

Доброго дня!Дякую за зв"язок,карточка Вам виписана,але у зв"язку з перетурбаціями у наших "лігах" вже три роки не відсилав нічого.
За першої-ліпшої нагоди відправлю,успіхів Вам!
73!

UV5EUK

Повідомлення UV5EUK » 02 травня 2018, 17:53

UR5GAW писав:Діапазон повного перекриття за частотою в моєму апараті складає 144.035...144.073 Мгц,чого більш ніж доста.

На мій погляд для контестінгу, бажано мати перекриття до 144,300

ut8le

Повідомлення ut8le » 02 травня 2018, 22:31

Практика останнього часу підказує , що при роботі CW українські аматори використовують смугу здебільш 144.280 -144.320 , російські аматори відповідно 144.050 - 144.080. Отже робіть висновок.

Повернутись до “Майстерня аматора”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість